Zeytinyağının hamilelik döneminde nasıl kullanılabileceğini biliyor musunuz?

Anne ile bebeğin birbirleriyle olan özel bağının başlangıcı olan hamilelik döneminde, anne adayının vücudunda birçok değişim meydana geliyor. Bebek ve anne adayı için sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmek adına doğal ve dengeli beslenme büyük bir önem taşıyor. Bu konuda akla gelen ilk besinlerden biri de kuşkusuz zeytinyağı oluyor. Diğer yağlara göre düşük kalorisi ve zengin besin değeri, zeytinyağını hamilelik döneminde de mutlaka tüketilmesi gereken temel besinlerden biri haline getiriyor.

Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi için Gereken Besin Öğeleri

Vücut tarafından üretilmeyen omega-3 ve omega-6’nın dengeli bir şekilde alınması, bu noktada önemli bir ayrıntı oluyor. Bu dengeli alım ise zeytinyağı tüketimi ile kolaylıkla sağlanabiliyor. Ayrıca zeytinyağı sadece omega-3 ve omega-6 barındırmıyor. İçeriğinde bebeğin gelişiminde rol oynayan E, A, D ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum gibi birçok mineral de bulunduruyor.

Hamilelikte Yağ Tüketimi

Hamilelikte önerilen günlük yağ alımı ortalama 5-6 yemek kaşığı oluyor. Hamilelik süresince doğal tereyağı, kırmızı et, peynir çeşitleri gibi doymuş yağ kaynaklarının tüketilmesi gerektiği gibi zeytinyağı, balık yağı, ceviz gibi doymamış yağ kaynaklarının da öğünlere dahil edilmesi gerekiyor. Miktarları ve nasıl tüketileceklerine dair en doğru bilgi için hekiminize veya beslenme uzmanınıza danışmanız gerekiyor.

Minimum 4 characters