Toplumda yaşlılık veya unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer toplumun büyük bir kısmını ilgilendiriyor. Sadece yaşlıların hafıza sorunu yaşadığını düşünen birçok kişi yakınlarında gördüğü veya yaşadığı deneyimler sonucunda oldukça yakın bir olasılıkla birlikte yaşadığını fark etmeye başlıyor. Yaşlanmaya başlayan ve 65 yaş üzerindeki yaş aralığında olan kişilerin beslenme tipine ve yediklerine bakılarak yapılan araştırmalar ise zeytinyağı ve Akdeniz beslenme tipi konusunda önemli sonuçlar veriyor.

Alzheimer’in ilacı zeytinyağı olacak şekilde sonuçların ortaya çıktığı araştırmaların sayısı gittikçe artıyor. Kullanan kişilerin ve Akdeniz beslenme tercihinde bulunanların hastalığa yakalanma riskinin daha az olduğu sonucu her zaman tespit edilenler arasında bulunuyor. Kanser kadar etkili ölüm nedenleri arasında bulunan hastalığın riskini veya oluşmasını engellemek adına çözüm arayanların listesinde yer alan zeytinyağının etkileri oldukça fazla oluyor. Bundan dolayı beslenmenin bir parçası olması konusunda uzmanların önerilerinde yer alıyor.

Beyni Etkileyen Hastalığa Karşı Zeytinyağı

Akdeniz tipi beslenme olarak bilinen daha çok sebze ağırlıklı beslenme türünü hayatının tamamına yayan kişilerin daha az hastalandığı ve bağışıklık konusunda daha güçlü oldukları uzun zamandır bilinenler arasında bulunuyor. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar ise beyni etkileyen ve yaşlılar kadar orta yaş grubunda da etkili olan hastalıkla mücadelede zeytinyağının önemini ortaya koyuyor.

Beyin fonksiyonlarının bozulmasına ve sonrasında da ölüme neden olan hastalıkla alakalı olarak zeytinyağının etkileri net şekilde belirleniyor. Natural ve doğru şekilde elde edilen zeytinyağı hastalığa karşı savaşma konusunda bedene destek olurken önemli oranda başarı elde edilmesine katkıda bulunuyor.

Alzheimer İçin Zeytinyağı

Beslenmenin etkili olmadığı veya sonuç göstermediği bir sistem olmadığı kesin olduğundan beyin sağlığını etkileyen durumlar için de geçerli olduğu biliniyor. Hastalığın belirti göstermesi ve tanı alması arasındaki zamanın kısa olduğu da göz önüne alındığında oluşmasını engellemek için önlem almanın ne kadar önemli olduğu sonucu net olarak görülüyor.

Bunun için:

  • Beslenmenizde zeytinyağına ağırlık vermelisiniz,
  • Aç karnına herhangi bir yasak olmadığında doğru zeytinyağından ilaç gibi bir kaşık kullanmalısınız,
  • Zeytinyağının kontrollü ve sağlıklı şekilde tüketilmesini hayatınıza yerleştirmelisiniz,
  • Hastalık genetiğine sahip olduğunuzda gerekli zaman aralıklarında kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Bu şekilde hastalığın oluşması için engelleyici önlemler almış olursunuz. Daha sağlıklı bir yaşlılık geçirmek adına önemli olduğu kesindir.

 

Alzheimer Önleme Oranı

Zeytinyağını seven ve sağlığa faydalarından dolayı hayatına yerleştirenlerin bu konuda oldukça şanslı oldukları kesindir. Yapılan araştırmalar hastalığın önlenmesi açısından zeytinyağı ağırlıklı veya Akdeniz tipi beslenme tercih edenlerin %30-35 oranında daha az hasta olma risklerinin olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu durum hastalık geçmişi veya genetiği olanlarda daha yüksek oranlara denk gelebiliyor.

Alzheimer İçin Kullanımı

Tek başına zeytinyağını hayatınızın ve beslenme anlayışınızın bir kısmına eklemek bahsedilen sonuçların alınmasını engelleyebilir. Destekleyici olarak kullanılan zeytinyağının yanında yürüyüş yapılması, bulmaca çözülmesi ve gerekli kontrollerin yapılması da öneriliyor. Tek başına kullanarak araştırmanın sonuçlarına benzer bir durumla karşılaşmayı bekleyenlerin bir takım eksiklikler yaşayacağı kesindir.

Doğru Zeytinyağı Seçimi

İstenen sonuçların alınması için doğru şekilde elde edilen zeytinyağının kullanımı önemlidir. Aksi takdirde herhangi bir etki beklemek yanlış olacaktır. Doğru zeytinyağı asit dengesi yeterli, soğuk sıkım, erken hasat ile elde edilen, natürel olan zeytinyağıdır. Bunun dışında gerçekten nasıl üretildiği bilinmeyen ve saklama koşullarına uyulmadan elde edilen zeytinyağının faydası oldukça sınırlıdır. Zeytinle birlikte doğal, yeşil veya siyah zeytin tüketimi de önerilir. Araştırmalar zeytinyağının sayısız yararına bir yenisini daha eklemiş oluyor.

 

Minimum 4 characters